alternatywny

Badania strat wojennych w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Badania proweniencyjne, w tym badania nad stratami wojennymi, należą obecnie do jednych z najczęściej podejmowanych przez muzea działań. Nierzadko stanowią one ogromne wyzwanie dla instytucji, które, co widać szczególnie na gruncie polskim, muszą zmierzyć się z rozproszonym bądź też wybrakowanym materiałem źródłowym.

Muzeum Narodowe w Gdańsku jest kontynuatorem działalności dwóch XIX-wiecznych instytucji – Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadtmuseum Danzig) i Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Provinzial- Kunstgewerbemuseum Danzig). Od lat pracownicy MNG badają losy posiadanych kolekcji oraz tych dzieł, które na skutek działań wojennych obecnie już nie znajdują się w jego zbiorach. Od 2020 roku wyniki tych badań będą sukcesywnie publikowane na dedykowanej tym działaniom stronie internetowej.

mng-st-pieczec

Aktualności

Spis negatywów i szklane negatywy dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku

Na stronie straty.mng.gda.pl poza informacjami dotyczącymi przedwojennej historii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz aktualnościami na temat naszych działań w ramach badań proweniencyjnych, chcielibyśmy udostępniać również źródła, które wspólnie opracowujemy. Wraz ze startem strony udostępniamy pierwsze z nich – spis negatywów.…

Start strony straty.mng.gda.pl

Z przyjemnością prezentujemy stronę, na której będziemy publikować informacje dotyczące historii naszej instytucji i informować o naszych działaniach związanych z badaniami strat wojennych.
Strona nie jest dziełem skończonym, a jej udostępnienie to tylko jeden z etapów naszych działań, których celem jest podzielenie się z Państwem naszą wiedzą o przedwojennej historii naszej instytucji.

Znajdź nas na Facebooku

Niezapomniane. Historia kolekcji
Muzeum Narodowego w Gdańsku
prowadzony przez nas profil
mający na celu przybliżenie historii naszej kolekcji

Muzeum Narodowe w Gdańsku
oficjalny profil naszego muzeum