Szanowni Państwo!
Badania proweniencyjne, w tym badania nad stratami wojennymi, to niezwykle ciekawe, ale jednocześnie trudne zagadnienie. Szczególnie skomplikowane jest to w przypadku muzeów, których II wojna światowa nie oszczędziła nie tylko pod kątem utraty zbiorów, ale i dokumentacji. Muzeum Narodowe w Gdańsku jest kontynuatorem działalności dwóch XIX-wiecznych instytucji – Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadtmuseum Danzig) i Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Provinzial- Kunstgewerbemuseum Danzig), a jego pracownicy od lat starają się ustalić wcześniejsze losy posiadanych kolekcji oraz tych dzieł, które na skutek działań wojennych obecnie już nie znajdują się w muzeum.
Dzisiaj z przyjemnością uruchamiamy stronę internetową, na której chcielibyśmy przedstawić w przystępny sposób podstawowe informacje dotyczące historii naszej instytucji i na bieżąco informować o naszych działaniach związanych z badaniami strat wojennych.
Strona nie jest dziełem skończonym, a jej udostępnienie to tylko jeden z etapów naszych działań, których celem jest podzielenie się z Państwem naszą wiedzą o przedwojennej historii naszej instytucji. Nadal pracujemy nad rozszerzeniem zakresu udostępnianych treści, przygotowujemy też galerię zdjęć związaną z naszym muzeum.
Jednocześnie chcielibyśmy, aby strona z czasem stała się platformą przydatną dla specjalistów zajmujących się historią i historią sztuki, a w szczególności historią gdańskich kolekcji sztuki i rzemiosła. Dlatego też zamierzamy sukcesywnie uzupełniać stronę o kolejne informacje dotyczące zachowanych materiałów źródłowych, jak i przygotowywane przez nasz Zespół opracowania tych źródeł, co pozwoli na pełniejsze poznanie przedwojennej historii najstarszej instytucji muzealnej w Gdańsku.
Zapraszamy na naszą stronę 🙂
Zespół MNG
Strona internetowa powstała w ramach projektu „Badanie strat wojennych MNG – budowa strony internetowej”, który realizowany był przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w 2020 r.
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.